Vēsture

Savu atdzimšanu jeb renesansi svin 1876.g. neogotikas stilā celtā un rekonstruētā Rūmenes muiža Kandavas novadā. Justs N. Karlsons un Dana Beldiman-Karlsons Latvijas kultūrai atklāj renovētas muižas ēkas, sakoptu parku un izpētītu vēsturi par Rūmenes zemju izcelsmi un to īpašniekiem kopš 14.gs. Arhitektes Zaigas Gailes vadītais Rūmenes muižas projekts saņēmis Latvijas Arhitektu savienības balvu kā „Labākā pārbūve 2008.”

Muižas vērienīgā ansambļa izmantošana plānota kā viesnīcas Hotel  Bergs lauku rezidence – atpūtai, pasākumiem, banketiem un konferencēm ar nakšņošanas iespējām 14 plašos apartamentos. Muižas koncepts atbilst starptautiski atpazīstamiem apzīmējumiem resort un executive retreat, piedāvājot atpūtas un augstākā līmeņa vadības tikšanās iespējas ar pilna servisa apkalpošanu cilvēkiem, kuri ciena lauku eleganci un novērtēs muižkunga cienīgu atpūtu muižas noslēgtībā.

Pēc vērienīgās rekonstrukcijas piecu gadu garumā Rūmene ir atguvusi kādreizējo skaistumu un eleganci. Savukārt Kandavas pilsēta, kas atrodas tikai četrus kilometrus no muižas, tiek popularizēta kā tūristu galamērķis un soli pa solim iegūst sakoptāku apkārtējo vidi un infrastruktūru. Tuvākajā laikā plānots uzlabot muižas apkārtējos autoceļus, kā arī izbūvēt vairākus jaunus, tajā skaitā veloceliņus.

Rūmenes muiža ir jaunākais uzņēmēja Justa Karlsona nekustamo īpašumu investīciju un attīstības projekts Latvijā, kuram ieguldīto investīciju un veiktā rekonstrukcijas apjoma ziņā nav analoga visā Baltijā. Ņemot vērā izvirzītos mērķus un sasniegumus iepriekšējos projektos – Berga Bazāra kvartāla atdzimšanu, kas atrodas UNESCO aizsargātajā Rīgas pilsētas vēsturiskajā daļā, un pasaulē atzītās piecu zvaigžņu boutique viesnīcas Hotel Bergs izveidi, arī Rūmenes muižas pārbūve tika veikta pēc visaugstākās kvalitātes standartiem, ar pietāti pret vēstures liecībām, radot estētiski harmonisku vidi. Piešķirtā Latvijas Arhitektu savienības balva par Labāko pārbūvi 2008. gadā apstiprina projekta kultūrvēsturisko nozīmi Latvijas arhitektūrā, jo svarīga ir ne tikai Latvijas vēsturisko ēku saglabāšana, bet arī to pielāgošana mūsdienu dzīvesveidam.

Rūmenei, tās zemēm un muižai ir ļoti iespaidīga vēsture, kas sniedzas vairāk nekā 600 gadu senā pagātnē. Līdz ar Rūmenes muižas atjaunošanu dzīva kļūst arī vēsture – pavisam nesen nācis klajā Intas Dišleres pētījums par Rūmeni. Vēsturnieces sastādītais Rūmenes muižas īpašnieku saraksts kopš 1437. gada ir unikāls vēstures dokuments. Ar cieņu pret vēsturi muižas tagadējie īpašnieki savās rokās turējuši apzīmogotu muižas pirkšanas–pārdošanas līgumu, kas sastādīts 1681. gada 21. martā. Vēstures izpētē apzināti Latvijas Valsts vēstures arhīva (LVVA) dokumenti par Rūmeni no 15. līdz 20. gadsimtam. Pētīti LVVA muižnieku dzimtu dokumentu fondi par Rūmenes muižas kādreizējo īpašnieku dzimtām, Herdera institūta (Marburgā) datu bāze Kurzemes muižu dokumenti, Kandavas evaņģēliski luteriskās Baznīcas draudzes grāmatas, literatūra par muižnieku dzimtām un daudzi citi materiāli.

Neogotiskā Rūmenes muižas Kungu māja celta 1876. gadā, iespējams, pēc Teodora Zeilera projekta. Kopējā muižas ansambļa platība ar 12 tām piegulošām saimniecības ēkām veidoja vairāk nekā 700 hektāru plašu teritoriju. Rekonstrukcijas projekta mērķis ir pakāpeniski atjaunot Rūmenes muižas ansambli tā sākotnējā diženumā, iekļaujot visu atsevišķo ēku atjaunošanu, kā arī ainavas, parka un ezera renovāciju. Rūmenes muižas ainavu parks ar reto koku dārzu ir teju astoņus hektārus plašs, un to, visticamāk, plānojis ainavu arhitekts Georgs Kūfalts, kurš savulaik veidojis arī Arkādijas parku un Viesturdārzu Rīgā.

Kopš iesākās muižas ansambļa atjaunošanas darbi 2004. gadā, Kungu mājai zem esošās ēkas tika izrakts pagrabs un ēkai uzcelts otrais un trešais stāvs; autentiskā veidā atjaunotas lielās āra kāpnes un terases; iesākts sakopt Stalli un Vāgūzi; nosusināts un pārrakts ezers, uzsākta plašā parka sakopšana. Kungu mājas otrajā stāvā ir trīs plaši guļamistabu apartamenti, kuru plānojuma ideja aizgūta no vēsturiskā piļu un muižu dzīves modeļa, kur guļamistabu telpu grupa bija attīstīta ar vairākām istabām: buduārs pirms guļamistabas, pati guļamtelpa, vannasistaba un garderobe. Apartaments sniedz iespēju netraucēti strādāt un atpūsties, norobežojoties no norisēm pirmajā stāvā. Nākotnē plānots attīstīt arī pārējās muižas ēkas.

2010. gadā viesu ērtībām tika pabeigta Staļļa ēkas rekonstrukcija, 2012. gadā ekspluatācijā nodota Dārza māja (Kalpu māja) ar četriem apartamentiem, tādejādi kopumā muižas viesu ērtībām šobrīd piedāvājam jau 14 lauku stila šarmā aprīkotus pievilcīgus divvietīgus un divstāvu apartamentus. Rūmenes muižas ansambli ar 2015. gada vasaru papildina atjaunotā Vāgūža ēka. 

2015. gadā muižas kompleksam pievienojās arī autentiska lauku pirts pašā ezera krastā un golfa laukums. Viesiem piedāvājam iespēju izvēlēties plašāku SPA pakalpojumu piedāvājumu kā arī izbaudīt tradicionālas pirts procedūras un ezera maģisko valdzinājumu. Privāto četru bedrīšu golfa laukumu ar deviņām izsitienu pozīcijām projektēja, un ik gadu uzrauga Latvijas labākā golfa kluba “Ozo Golf Club” galvenais grīnkīpers Mārtiņš Šternbergs. 

2019.gada vasarā Rūmenes muižā tika atklāta pēdējā atjaunotā ēkā –  3000 m2 lielā laukakmeņu KŪTS, kas būvēta 1913. gadā, tagad ir pārtapusi par plašu un skaistu mākslas telpu. Pārbūves projekts, kura arhitekte ir Zaiga Gaile, ietver vairākas zāles, kas izmantojamas izstādēm, koncertiem, konferencēm, privātiem un publiskiem svētku pasākumiem līdz 500 viesu plašai auditorijai.

Pilna Rūmenes Muižas vēsture

Rūmenes Muižas rekonstrukcija